Local Special Olympic Athletes have great time at Telemark

Big success for Special Olympics with winter championship events

  • Sat Mar 12th, 2011 5:00am
  • Sports

Kelowna Special Olympic athlete Chris Harrington races towards a bronze medal during the snowshoe event at the 2011 Special Olympics Winter Sport Championships at Telemark and Crystal Mountain last weekend.

Kelowna athletes had a tremendous weekend last weekend at Telemark as the Kelowna area played host to the 2011 Special Olympics B.C. Winter Sport Championships

Alpine skiing, cross-country skiing and snowshoeing provincial championship races were held March 4 and 5 at Crystal Mountain and Telemark Cross-country skiing:

Sixteen Special Olympics BC – Kelowna athletes raced hard through the trails at Telemark while skiing against athletes from Burnaby, Golden, Nanaimo, North Vancouver, Penticton, Prince George, Richmond, Surrey, Vancouver and Vernon. The hardworking and spirited SOBC – Kelowna racers won 41 medals (14 gold, 16 silver, 11 bronze) in races in seven distances, ranging from 500 metres to the challenging 10-kilometre event raced by Kelowna’s Jordan Lige and Richard Gillis. Kelowna’s Glen McIntyre and Tracey Melesko led the medal haul, winning three gold medals apiece.

Kelowna’s medal winners were:

• Tim Cull: Bronze in his division for the 1km Race

• Kirk Gawryluk: Bronze in his division for the 500m Race; bronze in his division

for the 1km Race; bronze in his division for the 2.5km Race

• Katarina Gerhardt: Silver in her division for the 500m Race; silver in her

division for the 2.5km Race;

• Richard Gillis: Silver, 10km Race; bronze in his division for the 7.5km Race;

bronze in his division for the 5km Race

• Jordan Lige: Gold, 10km Race; silver in his division for the 5 km Race; silver

in his division for the 7.5km Race

• Glen McIntyre: Gold in his division for the 2.5km Race; gold in his division for

the 5km Race; gold in his division for the 7.5km Race

• Neil Melesko: gold in his division for the 5km Race; silver in his division for

the 2.5km Race

• Tracey Melesko: Gold in her division for the 1km Race; gold in her division for

the 2.5km Race; gold in her division for the 5km Race

• Amanda Millward: Silver in her division for the 100m Race; silver in her

division for the 500m Race;

• Jake Penney: Gold in his division for the 500m Race; gold in his division for

the 1km Race

• Maria Schmitke: Silver in her division for the 1km Race; silver in her division

for the 2.5km Race; silver in her division for the 5km Race

• Danica Seaman: Bronze in her division for the 100m Race; bronze in her

division for the 500m Race

• Howard Stephens: Gold in his division for the 1km Race; silver in his division for the 100m Race; silver in his division for the 500m Race;

• Cole Weber: Silver in his division for the 500m Race; silver in his division for

the 2.5km Race

• Avital Yarosky: Gold in her division for the 500m Race; bronze in her division

for the 1km Race; bronze in her division for the 2.5km Race

• Angie Young: Gold in her division for the 100m Race; gold in her division for

the 1km Race; bronze in her division for the 500m Race;

 

Snowshoeing:

Six SOBC – Kelowna athletes competed in the exciting snowshoeing races, which featured many amazing efforts and close finishes as the racers thundered through the course set at Telemark. The local athletes were up against more than 40 competitors from Burnaby, Campbell River, Coquitlam, Dawson Creek, Fort St John, North Vancouver, Prince George, Richmond, Vancouver, and Victoria. The Kelowna

athletes captured 12 medals (five gold, four silver, three bronze) in the races in five distances, ranging from 100m to 1600m.

Kelowna’s medal winners:

• Mary Amison: Gold in her division for the 100m Race; bronze in her division

for the 400M Race

• Jonathan Dorosh: Gold in his division for the 100m Race; silver in his division

for the 200m Race

• Laura Gerhardt: Gold in her division for the 100m Race

• Nolan Grey: Gold in his division for the 100m Race; gold in his division for the

200m Race; silver in his division for the 400m Race

• Chris Harrington: Bronze in his division for the 200m Race; bronze in his

division for the 800m Race

• Andrew McIntyre: Silver in his division for the 100m Race; silver in his division

for the 800m Race

 

Alpine skiing:

Five SOBC – Kelowna athletes took to the sunny slopes at Crystal Mountain for fast-paced super G, giant slalom and slalom races on Friday and Saturday, and they came away with 11 medals (two gold, two silver, seven bronze). They competed alongside nearly 50 athletes from Burnaby, Coquitlam, Comox, Delta, SOBC – Kimberly/Cranbrook, Nanaimo, North Vancouver, Trail, Penticton, Surrey, Vancouver,

Vernon, Victoria and Whistler.

Kelowna’s medal winners from giant slalom and super G:

• Colin Kelly: Silver in his division for the Advanced Slalom; bronze in his

division for the Advanced Giant Slalom; bronze in his division for the Advanced Super G

• Joanne Seefried: Bronze in her division for the Advanced Giant Slalom;

bronze in her division for the Advanced Super G

• Sarah Wintemute: Bronze in her division for the Intermediate Giant Slalom

• Kelsey Wyse: Silver in her division for the Intermediate Slalom; bronze in her

division for the Intermediate Super G

• Bruce Yorke: Gold in his division for the Advanced Giant Slalom; gold in his

division for the Advanced Super G; bronze in his division for the Advanced Slalom

Kelowna Special Olympics would like to thank the volunteers who pitched in big-time to make the two days of great racing happen and the local coaches who did an amazing job of encouraging and supporting their athletes to deliver strong performances.